fbpx

Past Simple

Wyjaśnienie + Startegie do nauki

Forma gramatyczna opisująca zdarzenia z przeszłości, 

które wiemy kiedy się zdarzyły.

Past Simple to czasownikowa forma, która powstała wieki temu, aby uwolnić nas od codziennego życia w teraźniejszości. Z jego pomocą możemy wspominać przeszłe wydarzenia, takie jak nasze pierwsze pocałunki i nasze nieudane próby gotowania.

Ale Past Simple to nie tylko sentymentalne wspomnienia. To również czas, kiedy możemy pochwalić się naszymi przeszłymi osiągnięciami, takimi jak wymiana koła bez lewarka czy cyknięcie selfiaka z Robertem Makłowiczem.

Nie trzeba też się za bardzo główkować, żeby go użyć. Wystarczy dodać końcówkę “-ed” do czasowników regularnych, lub użyć drugiej formy czasowników nieregularnych (czyli drugiej kolumny w tabelce).

WALK –> WALKED

You walked to work yesterday.

BUY –> BOUGHT

She bought a jagodzianka for breakfast.

Więc jeśli chcecie zaszpanować angielskim i ułożyj jedno zdanie w Past Simple, które używa kilku czasowników i jako tako trzyma się kupy to może ono brzmieć tak:

“Yesterday evening I walked around Wrocław and looked for a place to eat because I was hungry and I really wanted to eat some good tatar.” 

Proste, c’nie?

Nauczyciele angielskiego uwielbiają powtarzać, że jest to czas “dokonany”. Osobiście nie cierpię tego wyjaśnienia bo zamiast ułatwiać to mi tylko utrudnia zrozumienie tej zasady gramatycznej. 

Mówiąc, że jest “dokonany” chodzi zwyczajnie o to, że wydarzenie, które opisujemy zaczeło i skończyło się w przeszłości. Na przykład “wczoraj” zaczęło się rano i skończyło wieczorem, więc opisując wczorajsze wydarzenia użyjemy Present Simple. Tyle. 

Zasada jest taka, że jeśli znamy czas zdarzenia to Present Simple jest naszym gościem. Słówka, które nam w tym pomogą to:

LAST – zeszły, ostatni (I saw Przemek last Thursday)

AGO – temu (I ate dinner 2 hours ago)

IN – w (I visited London in 2022)

WHEN – kiedy (My dad called when I was working)

Past Simple jest czadowy do zadawania pytań, szczególnie jak rozmowa się nie klei. Przyjaciółka opowiada, że była w niedzielę na Awatarze dwójce? Odpalamy przesłuchanie i pytamy: z kim byłaś? gdzie? o której? było spoko? co robiłaś po filmie? To wszystko będzie w Present Simple. 

To wszystko będzie w Present Simple dlatego, że wyjście do kina już się skończyło (dokonało 🤮) i znamy czas zdarzenia czyli niedziela. Pytanka tworzymy używając słówek “did” albo “was/were

Where did you see it?

What time was the film?

Did you like it?

What did you do after the movie?

Zauważcie, że czasowniki: see, like i do są w normalnej formie zamiast saw, liked i did. Tak się dzieje dlatego, że Past Simple jest taki simple, że pytajnik “did” wysysa całą formę przeszłą. Wiem, że to troche głupie, no ale mamy tutaj doczynienia z angielską gramatyką, więc nie ma co się dziwić (tylko płakać 😉).

Przykładowa rozmowa w czasie Past Simple:

Adam: What did you do last Saturday?

Błażej: I was at a concert in Berlin.

Adam: In Berlin!? Shit, man. How did you get there?

Błażej: I flew there.

Adam: Damn, how much did it cost you?

Błażej: I only paid 250 zł, including return.

Adam: Nice. How was the concert?

Błażej: It was fucking awesome 🤘 I saw Foo Fighters live for the first time.

5 strategii do nauki Past Simple:

#1: Daily Diary

Zacznij prowadzić codzienny dziennik, w którym po krótce opisujesz swój dzień (oczywiście w czasie przeszłym). Staraj się używać różnego rodzaju czasowników. 5-10 zdań wystarczy. Zapisuj to w zeszycie lub używając appki takiej jak np. Google Keep albo Notion. Może to wyglądać tak:

In the morning I woke up at 6am. I got up and made eggs for breakfast. I was late 10 minutes to work because the bus didn’t arrive on time. I finished work at 4pm and went home. On the way I did shopping in Lidl. I also bought a bottle of wine for the evening.

#2: News

Aby lepiej osłuchać (lub oczytać) się w tej formie gramatycznej, zacznij słuchać (lub czytać) wiadomości po angielsku. Ponieważ czas Past Simple jest używany do wydarzeń w przeszłości, które zostały zakończone i których czas jest znany, wiadomości są do tego idealnym formatem językowym. 

Na internecie jest multum różnych stronek, na przykład News In Levels albo dla bardziej zaawansowanych: BBC News.

Polecam również aplikacje na telefon, takie jak Good News, Economist, Google News, CNN Breaking US & World News czy BBC World Series. Ściągnij pare appek i zobacz, która najlepiej do Ciebie pasuje.